Хронологія Революції Гідності, лютий 2014
Листопад 2013 р. Грудень 2013 р. Січень 2014 р. Лютий 2014 р.- субота
- 01
- лютого
- Протягом усієї першої половину лютого тривали переговори між представниками влади та опозиції щодо внесення змін до Конституції та про повернення до тексту 2004 р. Велася робота зі звільнення заарештованих євромайданівців. Взамін опозиціонери погодилися частково розблокувати рух вулицею Грушевського.
- неділя
- 02
- лютого
- У Києві на барикаді на вулиці Грушевського активісти Майдану встановили перед кордоном бійців внутрішніх військ і “Беркута” великий екран.
- На народне віче на Майдані Незалежності прийшло понад 10 тис. осіб.
- Під арештом продовжували перебувати 116 євромайданівців. Враховуючи цю та інші обставини, юристи від опозиції розпочали збір інформації про тортури, репресії та переслідування активістів для звернення в Гаазький трибунал.
- понеділок
- 03
- лютого
- У Києві на Бессрабській площі на постаменті, де раніше був пам’ятник Леніну, встановили скульптуру “Межигірському золотому унітазу”.
- МВС оприлюднило результати експертизи обставин вбивства Сергія Нігояна та Михайла Жизневського – в них стріляли з відстані 2-3 метрів.
- вівторок
- 04
- лютого
- Лідери опозиції закликали парламент проголосувати за повернення до Конституції 2004 р., з метою обмеження влади президента.
- середа
- 05
- лютого
- Відбулися переговори В. Януковича з віце-президентом Європейської Комісії, представником Європейського Союзу з іноземних справ і політики безпеки К. Ештон. Дещо раніше відбулася його телефонна розмова з віце-президентом США Джо Байденом.
- четвер
- 06
- лютого
- В. Янукович відбув на відкриття Зимової олімпіади в Сочі. Результатом його переговорів із В. Путіним мало стати надання Україні другого траншу з обіцяних 15 млрд кредиту.
- До Києва прилетіла помічник держсекретаря США В. Нуланд.
- У приміщенні Будинку профспілок, де розташовувався штаб Євромайдану, прогримів вибух – двоє осіб зазнали важких поранень.
- Польща почала приймати на лікування важкопоранених євромайданівців.
- п’ятниця
- 07
- лютого
- Знову з’явилися повідомлення про підготовку владою зачистки Майдану під виглядом самодіяльності функціонерів-силовиків, які скористалися відсутністю в країні В. Януковича.
- Державна служба охорони посилила охорону В. Януковича.
- субота
- 08
- лютого
- На Майдані оголошено суботник. Однак біля полудня поблизу ЦУМу появилася група “киян” чисельністю біля 1 тисячі, які почали розбирати барикаду. Перед барикадою у два ряди вишикувалася самооборона Майдану. “Кияни” відійшли в сторону Бессарабського ринку.
- Міністр МВС В. Захарченко запевнив журналістів, що силового розгону демонстрантів у центрі Києва не планується.
- У Сімферополі відбувся Перший Кримський форум Євромайданів.
- У різних регіонах тривав “ленінопад”. Також у 10 областях продовжувалося формування загонів самооборони.
- неділя
- 09
- лютого
- На черговому народному вічі зібралися десятки тисяч людей, а лідери опозиції закликали всіх бажаючих записуватися в загони самооборони.
- За повідомленнями з різних джерел, у парламентській фракції Партії регіонів намітився розкол. Щонайменше 30 депутатів готувалися залишити фракцію.
- Автомайданівці їздили із гаслами “Не кради!” додому до міністра фінансів Юрія Колобова.
- понеділок
- 10
- лютого
- На барикаді на вулиці Грушевського встановили “Інструмент Свободи” – фортепіано. Євромайданівці-музиканти влаштували імпровізований концерт.
- Продовжилася серія підпалів автомобілів активістів Автомайдану. Загалом саме в цей день на півдні та сході України суттєво активізувалися антимайданівські акції “тітушки”.
- вівторок
- 11
- лютого
- Рада Майдану доручила опозиційним фракціям у парламенті зосередитися на поверненні до Конституції 2004 р.
- На вулиці Грушевського проводили свої мистецькі акції художники. Вони зобразили портрети класиків української літератури Тараса Шевченка, Івана Франка та Лесі Українки з атрибутами Євромайдану – протигазом, каскою, плакатами, а також розмальовували каски та щити євромайданівців.
- Лідери опозиції зустрілися з комісаром ЄС з питань розширення і європейської політики добросусідства Штефаном Фюле.
- середа
- 12
- лютого
- Печерський районний суд Києва зняв звинувачення з Олександра Попова та Володимира Сівковича в справі про побиття студентів 30 листопада 2013 р.
- У Дніпропетровську, Черкасах та Києві звільнено кілька десятків затриманих раніше євромайданівців. Натомість, проти низки представників Самооборони Майдану в Києві та регіонах відкрито кримінальні справи. Кількох активістів затримано.
- четвер
- 13
- лютого
- Відбувся загальнонаціональний попереджувальний страйк, організований опозицією, з вимогою до В. Януковича негайно вжити заходів для відновлення законності в державі, припинення антиконституційних дій представників органів влади проти учасників акцій протесту. Найактивніше страйкувала Центральна та Західна Україна.
- Майдан пікетував Національну раду з питань телебачення та радіомовлення, а також Національне радіо, протестуючи проти необ’єктивного висвітлення подій в Україні.
- п’ятниця
- 14
- лютого
- На засіданні Ради Майдану прийняли рішення про підготовку мирного наступу на Верховну Раду. Цього ж дня силовикам масово роздали бойові патрони.
- Ініціативна група українських інтелектуалів “1 грудня” (С. Глузман, Л. Гузар, І. Дзюба, Є. Сверстюк, Є. Скуратівський та ін.) оприлюднила “Національний акт свободи” – проект вирішення політичної кризи, що передбачав повернення до Конституції редакції 2004 р.
- Свої мирні пропозиції висловили представники трьох українських християнських церков.
- субота
- 15
- лютого
- Під час телевізійного інтерв’ю журналісту В. Коротичу В. Янукович висловився за мирне вирішення кризи, підкресливши, що жодна зі сторін не повинна порушувати закон.
- Продовжувались переговори з владою. Увечері за згодою сторін розпочалося розчищення барикади на Грушевського.
- неділя
- 16
- лютого
- Після чергового раунду переговорів між опозицією і владою Генеральний прокурор В. Пшонка підписав закон про амністію.
- На виконання закону про амністію учасників протестів, активісти розблокували захоплені будівлі облдержадміністрацій у регіонах, КМДА, а також проїзд вулицею Грушевського – бульдозери частково розчистили барикади, відкривши одну смугу для руху машин.
- На народне віче в центрі Києва зібралися десятки тисяч людей.
- понеділок
- 17
- лютого
- Лідери опозиції А. Яценюк та В. Кличко на запрошення А. Меркель прибули в Берлін, де особисто зустрілися з канцлером. Вона пообіцяла фінансову підтримку майбутньому українському урядові та наголосила на зацікавленості в мирному врегулюванні політичної кризи в Україні.
- Попри заперечення використання вогнепальної зброї силовиками на вулиці Грушевського, знайдено велику кількість гільз від патронів (у т. ч. 12 калібру).
- Комунальники розчистили проїжджу частину вулиці Грушевського в Києві.
- У Львові також почали прибирати барикади біля приміщення ОДА.
- У Івано-Франківську, Запоріжжі, Луцьку, Миколаєві та Черкасах прокурори подали в суд звернення щодо звільнення підозрюваних у масових безпорядках від відповідальності у зв’язку з амністією.
- вівторок
- 18
- лютого
- Оголошений напередодні лідерами опозиції мирний наступ активістів Майдану на Верховну Раду з метою заклику парламенту повернути Конституцію 2004 р. переріс у масові зіткнення між євромайданівцями і силовиками. Активісти розгромили і спалили офіс Партії регіонів.
- “Беркут” розігнав демонстрантів на підступах до парламенту і розпочав штурм Майдану. На боці міліції активно діяли “тітушки”. Відбулися сутички у Маріїнському парку, на вулицях Шовковичній, Липській, Інститутській.
- До обіду силовики витіснили євромайданівців з урядового кварталу і приступили до “зачистки” Майдану Незалежності.
- Щоб відрізати Майдан від підмоги, у Києві зупинили метрополітен та обмежили рух на в’їздах до міста. Призупинено рух поїздів із Західної України. Частину рейсових потягів зупинили в Шепетівці, Фастові. У низці випадків зафіксовано пошкодження залізничного полотна, стрілок тощо.
- До 18.00 силовики штурмували Жовтневий палац та Український дім.
- Біля 20.00 “Беркут” спробував штурмувати барикади за допомогою двох БТР-ів, але майданівці підпалили одного з них коктейлем Молотова.
- Силовики підпалили наметове містечко та Будинок профспілок. Ситуація в останньому склалася катастрофічна – люди рятувалися, вистрибуючи з верхніх поверхів палаючої будівлі. Будинок профспілок горів цілу ніч. Після пожежі знайшли кілька тіл загиблих, одне з яких опізнати не вдалося.
- На підходах до Майдану активізувалися “тітушки”, які нападали на поодиноких євромайданівців та їхні невеликі групи. Саме так було смертельно поранено журналіста В’ячеслава Веремія.
- За день загинуло щонайменше 22 особи, тисячі зазнали поранень. Частину поранених було доставлено в лікарні, іншим надавали допомогу в Михайлівському золотоверхому соборі.
- Ввечері відкрито резервні склади МВС. “Беркут” та “тітушки” отримали велику кількість зброї.
- середа
- 19
- лютого
- Протистояння на Майдані тривало всю ніч. Мітингуючі стримували силовиків за допомогою барикад із палаючих автомобільних шин. “Беркут” серйозно відтіснив євромайданівців. Лінія протистояння змістилася майже до центру Майдану Незалежності.
- О 4.15 ранку Президент В. Янукович звернувся до протестувальників з ультиматумом – здатися.
- До ранку силовики “зачистили” більшу частину Майдану, але повністю захопити площу їм так і не вдалося. На світанку на Майдан прорвалося кілька автобусів із підкріпленням із Західної України.
- СБУ оголосила про проведення антитерористичної операції на території всієї держави.
- Біля 11.00 стало відомо про відправку десантників до Києва із Дніпропетровська.
- Ввечері “Укрзалізниця” скасувала всі поїзди зі Львова до Києва “через розмиття колії Південно-Західної залізниці на ділянці Тетерів–Коростень”.
- Ескалація насильства в Києві спричинила нову хвилю протистояння в регіонах. У низці обласних центрів повторно захоплено будівлі обласних державних адміністрацій, управлінь МВС та СБУ. Штурмували адміністративні споруди у Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Чернівцях, Ужгороді, Черкасах, Дніпропетровську, Хмельницькому, Житомирі, Вінниці та інших обласних центрах. Штурми супроводжувалися блокуваннями, підпалами будівель силових структур.
- На 18.00 влада готувала черговий штурм Майдану, але його відклали. Було оголошено перемир’я і розпочався новий раунд переговорів.
- четвер
- 20
- лютого
- Біля 9 години ранку “Беркут”, який всю ніч штурмував Майдан, несподівано покинув зайняті позиції і рушив у напрямку вулиці Інститутської. Активісти сприйняли це як відступ і, пішовши слідом, потрапили в пастку – під прицільний обстріл. Кількість загиблих миттєво зросла до десятків. Люди гинули від прицільних пострілів у шию, голову, груди. Снайпери стріляли в медиків, священиків. На першому поверсі готелю “Україна” облаштували госпіталь для поранених та вбитих.
- Удень голова КМДА Володимир Макєєнко заявив про свій вихід із Партії регіонів і пообіцяв зробити все, щоб зупинити кровопролиття. Незабаром було відновлено роботу метро.
- Натомість тимчасово припинено продаж квитків не лише зі Львова до Києва, але й зі столиці в західному напрямку – нібито через розмивання колій.
- Керівник МВС В. Захарченко підписав наказ про видачу бойової зброї співробітникам міліції.
- Опівдні О. Турчинов закликав депутатів Верховної Ради зібратися на екстрене засідання, незалежно від партійної приналежності, з метою зупинити кровопролиття.
- До вечора 236 народних обранців зібралися в будинку парламенту. Вони заборонили проведення антитерористичної операції і проголосували за роботу Верховної Ради в безперервному режимі. 18 депутатів вийшли із Партії регіонів. Члени парламенту прийняли рішення відкликати всіх правоохоронців з Києва.
- Біля опівночі лідери опозиції В. Кличко, А. Яценюк та О. Тягнибок відправилися на переговори з Президентом В. Януковичем за участю очільників міністерств закордонних справ Польщі, Німеччини та Франції, а також представника Російської Федерації Володимира Лукіна, уповноваженого у правах людини. Результатом переговорів став проект “Мирної угоди”.
- Окремі підрозділи Збройних сил Російської Федерації, порушуючи порядок перетину державного кордону України, незаконно проникли на територію Автономної Республіки Крим, з метою подальшої окупації півострова.
- п’ятниця
- 21
- лютого
- О 16.00 Президент В. Янукович і лідери опозиції підписали угоду, яка передбачала повернення протягом 48 годин до Конституції 2004 р., формування уряду національної єдності і проведення дострокових президентських виборів не пізніше грудня 2014 р.
- О 16.53 Верховна Рада ухвалила закон про повернення до Конституції 2004 р. й усунула від виконання обов’язків в. о. голови МВС В. Захарченка.
- О 18.30 парламент декриміналізував статтю, за якою було засуджено екс-прем’єр-міністра Ю. Тимошенко.
- О 19.00 на Майдані розпочалася панахида за загиблими активістами. На площі зібралися десятки тисяч людей. Більшість із них незадоволені угодою, укладеною між опозицією та Президентом. Присутні вимагали негайної відставки В. Януковича. Під час виступу Віталія Кличка, на сцену прорвався сотник самооборони Майдану Володимир Парасюк, який від імені Майдану відкинув усі домовленості з В. Януковичем і почав вимагати відставки Президента та покарання. Майдан зустрів слова В. Парасюка оваціями.
- Янукович у супроводі охорони залишив Київ. Він та А. Клюєв на вертольотах вилетіли до Харкова, де голова місцевої ОДА готував “з’їзд активу” “Юго-Востока”.
- субота
- 22
- лютого
- Голова Верховної Ради Володимир Рибак подав у відставку. На його місце обрано Олександра Турчинова.
- Верховна Рада призначила нових керівників МВС, Міністерства оборони та СБУ і прийняла постанову про негайне звільнення Ю. Тимошенко. Того ж вечора вона була звільнена і виступила зі сцени Майдану, але її виступ викликав неоднозначну реакцію.
- Верховна Рада України прийняла постанову “Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України” на 25 травня 2014 р. Наступного дня президентські обов’язки були покладені на спікера парламенту О. Турчинова.
- В. Янукович біля 11 години ранку виступив із телезверненням, у якому назвав події в Києві спробою державного перевороту і заявив, що не збирається подавати у відставку. Він спробував вилетіти з аеропорту Донецька до Москви, але його не випустили, після цього він втік до Криму.
- Відкрито для відвідувачів резиденцію В. Януковича у Межигір’ї.
- неділя
- 23
- лютого
- До Криму з метою перехоплення В. Януковича вилетіли в. о. голови МВС Арсен Аваков та новий керівник СБУ Валентин Наливайченко. Але В. Янукович уже покинув півострів.
- Того ж дня в Севастополі пройшов 20-тисячний мітинг, на якому звучали сепаратистські лозунги і оголосили міським головою громадянина Росії О. Чалого.
- понеділок
- 24
- лютого
- Стало відомо про нічну телефонну розмову канцлера Німеччини А. Меркель та Президента Росії В. Путіна, у ході якої сторони дійшли згоди, що необхідно зберегти територіальну цілісність України і що Києву потрібно негайно сформувати дієвий уряд. Проте вже до кінця дня Росія відкликала свого посла з Києва.
- Фракція Партії регіонів у Верховній Раді перейшла в опозицію. 74 депутати вийшли зі складу партії та фракції.
- Під стінами парламенту євромайданівці вимагали негайного звільнення політичних в’язнів. Біля 18.20 Верховна Рада прийняла постанову, про звільнення з ув’язнення Дмитра та Сергія Павличенків, Віталія Запорожця та інших політв’язнів.
- На російському військовому кораблі В. Янукович та А. Клюєв вирушили у напрямку Новоросійська. Ще через два дні його помітили в готелі “Україна” в Москві в супроводі численної охорони. Тим часом його і наближених до нього осіб оголошено у всеукраїнський розшук.
- У Харкові тривали народні протести. Євромайданівці вимагали арешту мера міста Геннадія Кернеса, голови Харківської ОДА М. Добкіна та лідера харківської організації “Оплот” Є. Жиліна.
- Журналісти потрапили до маєтку генпрокурора В. Пшонки.
- Учасники Всекримського мітингу в Сімферополі вимагали дострокового припинення повноважень парламенту автономії і проведення виборів. Мітинг був організований Меджлісом кримських татар.
- вівторок
- 25
- лютого
- Голова Верховної Ради О. Турчинов доручив до четверга сформувати новий склад уряду.
- Представники організації “Євромайдан SOS” повідомили, що розшукують 312 людей, які з невідомих причин не виходять на зв’язок з рідними. Висловлювалося припущення, що вони могли загинути на Майдані, або ж перебували в лікарнях.
- Українські волонтери запустили Інтернет-ресурс YanukovychLeaks.org, на якому планували оприлюднювати документи, виявлені в резиденції “Межигір’я”.
- У розшук оголошено колишнього Генерального прокурора В. Пшонку.
- У Сімферополі під стінами Верховної Ради Кримської автономії відбувся антиукраїнський мітинг.
- середа
- 26
- лютого
- На вулиці Грушевського, на Майдані Незалежності та на вулиці Інститутській в Києві відбувалось вшанування загиблих Героїв Небесної Сотні. Вулиці були вкриті безліччю квітів, запалені тисячі поминальних лампадок.
- Міністр МВС А. Аваков своїм указом ліквідував спецпідрозділ “Беркут”. Усі його співробітники мали пройти переатестацію.
- Українські журналісти опублікували перші 500 сторінок із папок, виявлених водолазами в Київському морі поблизу Межигір’я.
- Головне слідче управління Генеральної прокуратури розпочало розслідування вбивств у Києві в листопаді 2013 – лютому 2014 р.
- У Дніпропетровську повалено пам’ятник Леніну.
- Автомайдан у Черкасах пікетував будинок депутата від Партії регіонів Володимира Олійника.
- Російські засоби масової інформації повідомили про те, що в Крим направлено бригаду спецназу ГРУ.
- У Сімферополі біля 10 тисяч кримських татар провели мітинг біля Верховної Ради автономії, вимагаючи залишити Крим у складі України.
- четвер
- 27
- лютого
- Верховна Рада України призначила лідера партії “Батьківщина” А. Яценюка на посаду прем’єр-міністра. За це проголосував 371 депутат парламенту.
- У ніч на 27 лютого будівлі парламенту та уряду Криму захопили російські спецназівці (“зелені чоловічки”). До кінця дня російський спецназ захопив аеропорт “Бельбек” у Севастополі та паромну переправу в Керчі.
- У кінці лютого раптове збільшення чисельності російських збройних сил у межах України стало очевидним. У Криму російські війська намагалися захопити українські військові об’єкти, кораблі та прикордонні пости. Російська Федерація заперечувала приналежність цих військ до російської армії, незважаючи на численні докази протилежного. Лише через рік після цих подій В. Путін заявив, що це була успішна операція російських військ особливого призначення, безпосереднє керівництво якою здійснював він особисто.
- п’ятниця
- 28
- лютого
- ОБСЄ направила в Крим своїх спостерігачів для врегулювання ситуації.
- Зранку стало відомо, що літак з В. Януковичем у супроводі російських винищувачів приземлився в Ростові-на-Дону, трохи згодом він виступив на прес-конференції.
- Відновлено рух транспорту на вулиці Грушевського в Києві. Звільнено від барикад одну дорожню смугу.
- субота
- 01
- березня
- Самопроголошений “голова Ради міністрів АР Крим” Сергій Аксьонов звернувся до В. Путіна із закликом посприяти у “забезпеченні миру і спокою” на півострові.
- Російський парламент майже одноголосно підтримав подання В. Путіна про введення російських військ в Україну, зокрема в Крим.
- Українська Революція Гідності вступила в нову фазу – розпочався новий етап героїчної боротьби українського народу за свою свободу й незалежність.
При створенні цієї сторінки було використано матеріали
науково-документального видання “Український Євромайдан. Прикарпатський вимір”
під редакцією доктора історичних наук, професора Миколи Кугутяка
Якщо ви помітили неточність в даті або помилку в змісті якоїсь із перелічених на цій сторінці подій, повідомте про це, будь ласка!