Хронологія Революції Гідності, січень 2014
Листопад 2013 р. Грудень 2013 р. Січень 2014 р. Лютий 2014 р.- середа
- 01
- січня
- Представники Конгресу українських націоналістів організували в наметовому містечку Євромайдану відкриту бібліотеку.
- У Києві представники ВО “Свобода” організували ходу з факелами з нагоди відзначення Дня народження Степана Бандери.
- Відбулося прибирання Майдану Незалежності після святкування новорічної ночі.
- четвер
- 02
- січня
- Майдан відвідала депутат Європейського парламенту Р. Хармс.
- Активісти Майдану виробили план дій щодо захисту автомайданівців від свавілля ДАІ. До захисту Автомайдану долучилися професійні адвокати.
- п’ятниця
- 03
- січня
- Більше тисячі майданівців пікетували управління ДАІ в Києві. Вони вимагали припинити переслідування учасників Автомайдану, а також блокування Майдану.
- Ввечері невідомі особи напали на народного депутата від ВО “Свобода” Андрія Іллієнка та адвоката Сидора Кізина.
- субота
- 04
- січня
- Автомайдан вирушив із Києва в Переяслав-Хмельницький. Там на мітингу виступив В. Кличко.
- Рада Майдану закликала громадян бойкотувати телеканал “Інтер”.
- Тим часом ДАІ продовжувала блокувати Майдан, не пропускала в центр Києва авто з дровами, продовольством, автомобільними шинами.
- У Донецьку євромайданівці вимагали від влади припинити переслідування місцевих фермерів.
- В Ужгороді місцевий Автомайдан пікетував дачу лідера партії “Український вибір” В. Медведчука.
- неділя
- 05
- січня
- Черговий мітинг відбувся на Майдані Незалежності, який зібрав кілька десятків тисяч людей. Цього ж дня мітинги на підтримку Євромайдану пройшли в Донецьку, Дніпропетровську, Харкові, Одесі.
- Відбулося пікетування активістами маєтків українських високопосадовців.
- Активно діяв Автомайдан. Одна з його колон прибула до Дніпропетровська, друга вирушила в Донецьк, третя спробувала проїхати до Межигіря, але на перешкоді стали 17 автобусів з “Беркутом”.
- понеділок
- 06
- січня
- Від ранку на Майдані відбувалися урочисті богослужіння. На сцені виступали вертепи та церковні хори. Під будівлею КМДА розмістили єврофортепіано. Святий вечір на Майдані перед Різдвом Христовим.
- Рішенням КМДА заборонено депутатській фракції політичної партії “Удар”, Київській міській організації політичної партії ВО “Батьківщина”, ВГО “Народна солідарність за соціальний захист та взаємодопомогу” та іншим суб’єктам, що реалізують право на мирні зібрання, проведення заходів, використання гучномовців, автотехніки, плакатів, встановлення наметів, сцен, навісів з 8 січня до 8 березня 2014 р. в Києві.
- вівторок
- 07
- січня
- Євромайдан святкував Різдво Христове. На сцені виступали представники християнських конфесій, проводили богослужіння, виступали вертепи та церковні хори.
- середа
- 08
- січня
- Розпочалося кримінальне слухання в справі активістів, що пікетували маєток міністра В. Захарченка в с. Підгірці ще 26 грудня 2013 р. У відповідь євромайданівці пікетували будинок Генеральної прокуратури.
- Група активістів вимагала під будівлею МВС звіту про хід розслідування побиття Т. Чорновіл.
- Штаб національного спротиву закликав євромайданівців до пильності – бути готовими до підкидання компромату, наркотиків, інших провокацій.
- Сенат США прийняв резолюцію про підтримку українського Євромайдану.
- четвер
- 09
- січня
- На Майдані оголосили про створення загальноукраїнського страйкового комітету. З головної сцени лідери протестуючих звернулися до всіх не байдужих із проханням надати матеріальну допомогу Майдану, а також координувати протести в регіонах зі Штабом національного спротиву в Києві.
- Група майданівців пікетувала МВС, вимагаючи відставки В. Захарченка.
- п’ятниця
- 10
- січня
- У Святошинському районному суді винесено вирок т. зв. “васильківським терористам” – трьом учасникам організації “Патріот України” за намір повалити в м. Василькові пам’ятник Леніну. Попри відсутність доказів, суд присудив усім трьом по 9 років позбавлення волі. Рішення суду спровокувало зіткнення активістів-євромайданівців з міліцією. Звістка про події у Василькові негайно дійшла до Майдану. Автобуси з “Беркутом” були блоковані Автомайданом. Під час сутичок травмовано Ю. Луценка.
- Цього ж дня в Брюсселі відбулася зустріч Ш. Фюле із С. Арбузовим та П. Порошенком. Представник української влади С. Арбузов намагався відновити переговори про асоціацію, але робив це своєрідним чином – вимагаючи “компенсації” для української економіки.
- Тривала підготовка до великого віча, запланованого на 12 січня. Відбулася прес-конференція лідерів опозиції з цієї нагоди.
- субота
- 11
- січня
- Майже всю ніч тривало блокування “Беркута” під Києво-Святошинським районним судом. Окрім Ю. Луценка травмовано щонайменше 17 осіб.
- Біля 12 години дня група осіб з українськими прапорами та антимайданівськими плакатами спробувала прорватися на Майдан.
- У Харкові розпочав роботу дводенний Всеукраїнський форум Євромайданів. На ньому розглядалися питання координації дій, подальшої стратегії боротьби, консолідації зусиль. За інформацією члена ради ВО “Майдан” З. Шкіряка, цей захід організовано владою, щоб розколоти прихильників євроінтеграції. На самих учасників форуму було здійснено кілька нападів.
- неділя
- 12
- січня
- Відбулося 50-тисячне віче в Києві. На ньому оголосили про похід на резиденцію “Межигір’я”. На дорозі Автомайдану в Межигір’я стали вантажівки з піском. Автомайданівці власноруч зрушили одну з них і прорвалися далі, але за 300 м до резиденції їх зупинив ланцюг міліції та внутрішніх військ.
- Майдан розпочав акцію “Україна без кортежів”. Її метою мало стати блокування урядових кортежів по всій Україні.
- Міліція оточила Маріїнський парк, де близько 14.00 розпочався Антимайдан.
- понеділок
- 13
- січня
- У Штабі національного спротиву оголосили мобілізацію на Майдані, оскільки “влада активізувала провокативні дії”. Комендант наметового містечка А. Парубій також попередив, що, за даними опозиції, на 16 січня влада планує силовий розгін Майдану.
- вівторок
- 14
- січня
- ДАІ забрала водійські посвідчення в понад ста водіїв, які взяли участь в недільному поході на Межигір’я. В одного з організаторів Автомайдану С. Коби конфісковано автомобіль. У відповідь Майдан оголосив початок блокування будинків державних чиновників по всій країні.
- середа
- 15
- січня
- Народний депутат А. Гриценко поширив у соціальних мережах заяву про намір влади цієї ночі розігнати Євромайдан.
- У регіонах пройшла низка нападів на місцевих активістів Автомайдану та їхні авто. Такі випадки були зафіксовані на Київщині, Львівщині, у Запоріжжі.
- Руслану Лижичко запросили виступити в Європарламенті.
- четвер
- 16
- січня
- Провладна більшість у Верховній Раді, порушуючи норми регламенту, “ухвалила диктаторські закони”, що суттєво обмежували права і свободи громадян, включно з правом блокування веб-сайтів, покаранням за встановлення палаток і звукового обладнання для демонстрацій, забороною носіння шоломів під час демонстрацій, вимогою перереєстрації організацій, які отримували фінансування з-за кордону. Ці акти негайно були підписані В. Януковичем і через п’ять днів вступили в силу. “Диктаторські закони” стали свого роду точкою неповернення для українського суспільства.
- Незабаром почалися підпали машин і напади на учасників демонстрацій. Кілька тисяч “тітушок” прибули до Києва. В урядовому кварталі зосередилося біля 2 тис. бійців “Беркута”. “Тітушки” нападали на людей і намагалися спровокувати бійки, які припинялися загонами Самооборони Майдану.
- Печерський районний суд м. Київ позбавив права керування автомобілем активіста Автомайдану С. Пояркова на 6 місяців.
- п’ятниця
- 17
- січня
- Активісти Євромайдану пікетували Адміністрацію Президента, протестуючи проти “законів 16 січня”.
- субота
- 18
- січня
- Півсотні “небайдужих киян” прийшли “наводити лад” на Майдані.
- В знак протести проти закону “Колесніченка – Олійника” в Дніпропетровську люди вийшли на вулиці в масках та каструлях.
- Стало відомо, що у Львові будуть судити священика, котрий брав участь в автопробігу до Межигір’я 29 грудня.
- У Києві появився Антиавтомайдан – колона з авто прикрашеними російськими прапорами та георгіївськими стрічками.
- Лідер харківської організації “Оплот” Є. Жилін, який брав участь у блокуванні Автомайдану, пообіцяв “рознести Майдан по кусочках”. Відео з ним, як засіб залякування, продемонстрували по всіх центральних телеканалах.
- неділя
- 19
- січня
- Ситуація загострилася. Близько 15 год., після щотижневого віча, кілька сотень людей намагалися прорватися до будинку Верховної Ради через блокпости підрозділів міліції на вул. Грушевського біля стадіону “Динамо”. “Беркут” відповів світло-шумовими гранатами, сльозогінним газом, гумовими кулями та водометами.
- У ніч на 20 січня в Києві затримали активістів Майдану – 6 студентів Театрального інституту імені Карпенка-Карого.
- понеділок
- 20
- січня
- Ю. Луценко закликав усіх українців виходити на Майдан. “Зараз у Києві вирішується не доля абсурдних янучарських законів про шоломи чи маски. Зараз у столиці вирішується, чи буде у нас Вільна Україна”, – заявив політик.
- Міністр внутрішніх справ В. Захарченко підписав наказ № 19/24796, за яким дозволено співробітникам “Беркута” застосовувати силу, спецзасоби і вогнепальну зброю проти євромайданівців. Одночасно гриф “секретно” було накладено на будь-яку інформацію про переміщення цього спецпідрозділу міліції та внутрішніх військ.
- вівторок
- 21
- січня
- В. Янукович озвучив намір запровадити в Україні надзвичайний стан у зв’язку з масовими безладами в Києві.
- Євромайдан кілька годин пікетував Генеральну прокуратуру з вимогою припинити репресії і назвати місце знаходження близько 100 зниклих людей.
- Пізно ввечері медична служба Майдану оприлюднила дані про понад 1400 поранених активістів у сутичках із силовиками лише за 1 добу.
- середа
- 22
- січня
- Вранці відбулося засідання Кабінету Міністрів, на якому було ухвалено незаконне рішення про розширення повноважень силовиків, задіяних проти Майдану. Зокрема МВС було дозволено використовувати гранати, що прибули з Російської Федерації.
- Від вогнепальних поранень на вулиці Грушевського в Києві загинули два активісти – вірменин Сергій Нігоян та білорус Михайло Жизневський. Також поранення від гумових куль, осколків, хімічних опіків отримали сотні євромайданівців. Активіст Євромайдану львів’янин Юрій Вербицький, 21 січня викрадений із лікарні, був знайдений мертвим у лісі під Києвом – побитий викрадачами, він помер від переохолодження. Цього ж дня зник безвісти лідер Автомайдану Д. Булатов.
- Бійці спецпідрозділу “Ягуар” роздягли на вулиці Грушевського євромайданівця Михайла Гаврилюка й оголеного піддавали тортурам та знущанням. Це стало приводом для українців задуматись: “Якщо таке правоохоронці роблять у центрі столиці, за кілька метрів від будівель парламенту, Кабінету Міністрів, Адміністрації Президента при численних свідках, то що ж очікує країну, якщо Євромайдан програє?”
- На вулиці Грушевського з’явився напис “Наші Крути тут”. Увечері протистояння на Майдані продовжилося.
- Влада намагалася спровокувати штурм активістами Українського дому. Формально саме ця подія мала стати підставою для запровадження надзвичайного стану, але спецоперація зірвалася.
- четвер
- 23
- січня
- У низці обласних центрів почалися спроби штурму і захоплення будівель обласних державних адміністрацій. У Львові в рамках загальноукраїнського страйку протестувальники спочатку заблокували, а згодом захопили будівлю ОДА, оголосили створення Народної ради, змусили львівського голову ОДА О. Сала написати заяву про відставку.
- Блокування будівлі ОДА відбувалося і в Тернополі. Після відходу міліції протестувальники зайняли приміщення.
- У Рівному прихильники євроінтеграції зайняли будівлю ОДА, але адміністрація продовжувала роботу у звичайному режимі. Лише в результаті переговорів голова ОДА А. Юхименко та його заступники написали заяви про звільнення.
- У Черкасах пройшов 20-тисячний мітинг. Біля 300 активістів захопили будівлю ОДА, але близько 23.00 їх звідти витіснили спецпідрозділи “Беркут” та “Грифон”. Було заарештовано 58 осіб, кільканадцять отримали травми.
- У Вінниці пройшов нічний рейд проти “тітушок”. У районі залізничного вокзалу було розігнано тих, хто хотів виїхати на Антимайдан, зупинено два автобуси. Відбулися сутички.
- У Хмельницькому будівля ОДА була блокована протестувальниками, які оперативно звели барикади з мішків із піском, снігом, бочок з водою та старих автомобільних шин. Голова ОДА В. Ядуха залишив адміністративну будівлю.
- Вночі в Києві “Беркут” напав на машини активістів Автомайдану. Кілька євромайданівців були побиті й затримані, їхні машини – спалені чи розбиті.
- п’ятниця
- 24
- січня
- А. Клюєв, який до цього дня очолював Раду національної безпеки та оборони, перейшов на посаду керівника Адміністрації Президента.
- Протести з Києва перекинулися на регіони. Цього дня розпочалися масові акції захоплення адміністративних будівель, усунення, звільнення з посад голів обласних, міських та районних державних адміністрацій. Першою було захоплено будівлю Івано-Франківської ОДА, потім до рук протестувальників перейшли приміщення ОДА у Львові, Чернівцях, Тернополі, Хмельницькому, Житомирі, Рівному. У Луцьку та Ужгороді урядові будівлі було заблоковано.
- У Житомирі протистояння тривало кілька днів. ОДА протестувальникам вдалося зайняти лише після того, як під їхнім контролем опинилися будівлі міської ради, силових структур.
- У Чернівцях створено Народну раду, обрано її президію.
- У Черкасах приміщення ОДА було взято мітингувальниками, але згодом перейшло під контроль силовиків.
- Великі мітинги відбулися біля ОДА в Запоріжжі, Одесі, Дніпропетровську.
- Масові протести тривали навіть у районних центрах, зокрема в Білій Церкві, Переяславі-Хмельницькому, Жовкві, Кременчуці, Коломиї…
- субота
- 25
- січня
- В. Янукович заявив, що готовий виконати деякі вимоги протестувальників зі своїми зауваженнями, а також запропонував лідерам опозиції посади в уряді.
- О. Попова було звільнено з поста голови КМДА, а на його місце призначено народного депутата від Партії регіонів В. Макєєнка.
- Пізно ввечері відбувся штурм Українського дому на Європейській площі, в якому перед тим приховано розмістились силовики, що й стало причиною штурму. У результаті євромайданівці зайняли будівлю.
- Продовжувалася хвиля протестів у регіонах. Прихильники Євромайдану взяли у свої руки ОДА в Луцьку. У Полтаві протестувальники захопили залу засідань обласної ради.
- У Тернополі обласна рада створила Народну раду та обласний виконавчий комітет.
- У Чернігові відбувся 4-тисячний мітинг з вимогами покарати винних у вбивствах євромайданівців. Після цього почався штурм будівлі ОДА.
- неділя
- 26
- січня
- Мітинги на підтримку Євромайдану пройшли в Одесі та Полтаві. Ввечері мітингувальники зайняли Будинок обласної і міської рад у Сумах.
- У Дніпропетровську відбулося протистояння прихильників євроінтеграції, правоохоронців та “тітушок”. У сутичках травми отримали 10 осіб, а 14 мітингувальників заарештовано.
- Великий мітинг проти В. Януковича пройшов у м. Маріуполі Донецької області.
- Сталась перша масова поява “фейкових” новин, статей, коментарів користувачів в Інтернет-мережі, спрямованих проти Євромайдану. На думку деяких політологів, це було початком інформаційної війни Росії проти України. Пізніше стало відомо, що з 25 січня в Криму розпочалася спецоперація російських диверсантів із захоплення комунікацій автономії.
- понеділок
- 27
- січня
- Особливо активно проходили протести в Запоріжжі, де відбувся 10-тисячний мітинг, розігнаний міліцією та “тітушками”.
- У Сумах міліція (біля 300 осіб) “зачистила” територію біля ОДА і саму адміністративну споруду від євромайданівців.
- Тривало протистояння в Черкасах. Натовп прихильників євроінтеграції зробив спробу вдруге захопити ОДА за підтримки столичного Автомайдану. Проте спецпідрозділ “Беркут” відстояв будівлю. Було затримано 19 осіб.
- В Ужгороді народне віче оголосило про створення Народної ради Закарпаття.
- вівторок
- 28
- січня
- Прем’єр-міністр М. Азаров подав у відставку. Верховна Рада скасувала “диктаторські закони” від 16 січня.
- У Запоріжжі співробітниками СБУ затримано лідерів місцевого Євромайдану М. Подлобнікова та І. Артюшенка. Через два дні суд наклав на них двомісячний цілодобовий домашній арешт. Загалом у Запоріжжі було затримано 32 активістів.
- У Сімферополі відбувся ініційований Меджлісом кількатисячний мітинг проти диктатури в Україні.
- Стало відомо про наміри влади збільшити чисельність спецпідрозділів міліції “Грифон” та “Беркут” до 30 тис. осіб (на той момент підрозділ “Беркут” налічував 4 тис., а “Грифон” – біля 1 тис.) .
- середа
- 29
- січня
- Верховна Рада прийняла законопроект про амністію для всіх учасників акцій протестів в Україні, який згодом назвали “законом про заручників”. Цей акт був прийнятий у редакції, підготовленій представниками Партії регіонів, що гарантувала амністію лише в обмін на звільнення захоплених адміністративних будівель. Попередньо депутати від Партії регіонів були готові проголосувати за законопроект в більш прийнятній редакції від опозиції, але цьому завадив В. Янукович, який приїхав до парламенту і особисто здійснював тиск на підконтрольних йому депутатів шляхом погроз.
- Активісти Євромайдану оголосили про початок створення Національної гвардії.
- четвер
- 30
- січня
- Знайдено живим одного з лідерів Автомайдану Д. Булатова. У нього були численні забої м’яких частин тіла, відрізано частину вуха.
- Увечері невідомі підпалили дім Володимира Дахновського, генерала УБОЗу у відставці, який раніше критикував хід слідства в справі побиття Тетяни Чорновіл. В. Дахновський дивом встиг урятувати двох дітей.
- п’ятниця
- 31
- січня
- З’явилася інформація про укладення російсько-української угоди про будівництво мосту між Кримом і Таманню. Початок робіт заплановано на 2016 р.
При створенні цієї сторінки було використано матеріали
науково-документального видання “Український Євромайдан. Прикарпатський вимір”
під редакцією доктора історичних наук, професора Миколи Кугутяка
Якщо ви помітили неточність в даті або помилку в змісті якоїсь із перелічених на цій сторінці подій, повідомте про це, будь ласка!